Księgi wieczyste online – instrukcja obsługi w obrazkach

Joanna Marska-Romaniszyn07 sierpnia 2017Komentarze (0)

KW online jak korzystać

Jeśli zamierzasz kupić mieszkanie albo dom, to z pewnością powinieneś sprawdzić, jak wygląda założona dla tego mieszkania albo domu księga wieczysta. Dlatego dzisiejszy wpis będzie o tym, jak korzystać z przeglądarki elektronicznych ksiąg wieczystych, a przede wszystkim o tym, gdzie w internecie znaleźć wiarygodną i darmową przeglądarkę ksiąg wieczystych.

.

Księgi wieczyste – tylko oficjalna wersja

Po pierwsze i najważniejsze – korzystaj ze strony prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a nie firmy, które jedynie „pasożytują” na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Oficjalna przeglądarka elektronicznych ksiąg wieczystych znajduje się tutaj i nazywa się po prostu „Elektroniczne Księgi Wieczyste”.

Przeglądanie informacji w księdze wieczystej poprzez ten portal jest możliwe za darmo, i nie wymaga rejestrowania się, ani podawania swoich danych.

Pozostałe portale (prowadzone pod nazwami w stylu „księgi wieczyste online”) to strony internetowe firm, które zarabiają na osobach szukających informacji z ksiąg wieczystych. Dane, które są dostępne na ich stronach, to dane ściągnięte z oficjalnych Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Różnica jest taka, że za dostęp do tych prywatnych portali trzeba zapłacić albo przynajmniej założyć konto i narazić się na sporą ilość SPAM-u w skrzynce pocztowej.

.

Czego potrzebujesz, by przeglądać księgi wieczyste on-line?

Aby móc obejrzeć księgę wieczystą przez internet, wystarczy Ci po prostu urządzenie (komputer stacjonarny, smartfon, tablet) z dostępem do internetu oraz numer księgi wieczystej, która Cię interesuje. Numer ten składa się z 3 części – oznaczenia sądu, który prowadzi daną księgę, właściwego numeru oraz tzw. liczby kontrolnej.

3-częściowy numer księgi wieczystej obowiązuje obecnie; kiedyś księgi wieczyste miały tylko jedną (środkową) część. Jeśli znasz „stary” numer księgi wieczystej, to łatwo możesz ustalić jaki jest „nowy” numer.

.

Jak korzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych – instrukcja obsługi krok po kroku:

1.. Wejdź na stronę Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Strona będzie wyglądać tak:

księgi wieczyste on-line instrukcja obsługi

.

2. W okienku po lewej stronie wpisz pierwszą część numeru księgi wieczystej (litera – cyfra – litera – litera), czyli oznaczenie sądu wieczystoksięgowego. Wielkość liter nie ma znaczenia.

księgi wieczyste przez internet

Zamiast wpisywać, możesz również kliknąć na rozwijaną listę, i wyszukać właściwy sąd wieczystoksięgowy.

księgi wieczyste ms.gov

.

3. Wpisz w środkowym okienku właściwy numer księgi wieczystej (można nie wpisywać zer na początku).

.

4. Wpisz w prawym okienku końcówkę numeru, czyli cyfrę kontrolną.

.

5. Zaznacz, że nie jesteś robotem 🙂

.

6. Kliknij przycisk „Wyszukaj księgę”.

elektroniczne księgi wieczyste instrukcja obsługi

.

7. Pojawi się plansza z wynikiem wyszukiwania. Jeśli to jest lokal, którego księgi wieczystej szukasz, kliknij przycisk „Przeglądanie aktualnej treści KW”.

jak wyszukać księgę wieczystą

.

To już wszystko – możesz oglądać interesującą Cię księgę wieczystą. Aby poruszać się między działami księgi wieczystej, wystarczy klikać na nazwę działu.

księga wieczysta działy

.

Mam nadzieję, że ta instrukcja była dla Ciebie przydatna.

.

.

.

Zdjęcie tytułowe – Designed by Freepik

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: